Фуле: Ниту една земја нема да биде примена во ЕУ, ако не е целосно подготвена

Ниту една земја нема да биде примена во ЕУ, ако не е целосно подготвена за членство, изјави еврокомесарот за проширување Штефан Фуле.

Нема да бидат примени земји за кои потоа ќе треба мониторинг, рече Фуле, потсетувајќи на примерот на Романија и Бугарија, кои по приемот во 2007 година беа внимателно следени поради проблеми со корупцијата и организираниот криминал.

„Лекциите се научени", рече Фуле, јави весникот „Ајриш тајмс".

Од своја страна, ирскиот министер за европски прашања Лусинда Крејтон посочи дека е од витално значење за европската економија да има стабилност на западен Балкан.


"Од наш економски интерес е да ги охрабриме овие земји да продолжат по европскиот пат", рече Крејтон.

Таа додаде дека Ирска сака да види напредок во однос на земјите кои сакаат да се приклучат кон ЕУ, особено Србија и Црна Гора.

Copyright 2012 makfax Сите права се задржани. Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Мakfax.

 

 

22/01/2013 09:53
Македонија
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mkLisica.mk
Свет
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mkLisica.mk
ФОТО ВЕСТ
Забава
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mk Интервју Билјана за Лисица: Горда сум што го развиорив македонското и велешкото знаме во Кина
Шкортова: Наскоро патувам за Турција, како член на жири комисијата на изборот за Мис модел на Турција за Мис модел на светот.
Lisica.mk Од наш агол Македонско лице на хрватските модни писти
Јашар Јашари, познат како Јаши, е баран модел на хрватските модни писти.
Колумна Колумна
Лавиринт на ТРАНЗИЦИЈАТА Први, втори, трети сите итаат некаде... Кој по погрешниот кој по вистинскиот пат.
Новата 2013 година ќе биде?

подобра од 2012

полоша од 2012

незнам

иста како и 2012

slika
Lisica.mk
Контакт | Импресум | Маркетинг
Copyright © 2008 Lisica.mk [0.02][69]