Локалните избори распишани за 24 март

Претседателот на Собранието Трајко Вељановски во петокот потпиша решение за распишување на локалните избори за 24 март, на кои треба да се изберат нови градоначалници и нови членови на советите на општините.

Локалните избори ќе се одржат на 24 март, бидејќи вториот можен термин е на 31 март, кога е верскиот празник Велигден за граѓаните од католичка вероисповед.

„Ги повикувам сите учесници во изборниот процес, своето однесување и постапки да ги раководат и усогласат исклучиво со одредбите од уставот и законите на најдостоинствен начин кој ќе овозможи континуитет во добивање на најпозитивни оценки за спроведување на овој исклучително значаен процес. Секој нов изборен процес треба да значи одржување и надградба на добиената позитивна оценка на претходниот. Да направиме максимални заложби Македонија  да добие уште еди фер и демократски избори, заради остварување на стратешките евроатлантски определби“, рече Вељановски.

Тој додаде дека треба да се испрати силна поддршка и повика дека на патот на сите предизвици заедно и сплотено имаме капацитет да се справиме со најчувствителните прашања и да се издигнеме и над тешките моменти.

Copyright 2012 makfax Сите права се задржани. Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Мakfax.

11/01/2013 13:57
Македонија
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mkLisica.mk
Свет
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mkLisica.mk
ФОТО ВЕСТ
Забава
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mk Интервју Билјана за Лисица: Горда сум што го развиорив македонското и велешкото знаме во Кина
Шкортова: Наскоро патувам за Турција, како член на жири комисијата на изборот за Мис модел на Турција за Мис модел на светот.
Lisica.mk Од наш агол Македонско лице на хрватските модни писти
Јашар Јашари, познат како Јаши, е баран модел на хрватските модни писти.
Колумна Колумна
Лавиринт на ТРАНЗИЦИЈАТА Први, втори, трети сите итаат некаде... Кој по погрешниот кој по вистинскиот пат.
Новата 2013 година ќе биде?

подобра од 2012

полоша од 2012

незнам

иста како и 2012

slika
Lisica.mk
Контакт | Импресум | Маркетинг
Copyright © 2008 Lisica.mk [0.01][53]