Опасен астероид ноќеска поминува покрај Земјата

Астрономите внимателно го следат минувањето на астероидот кој првпат го привлече нивното внимание во 2004 година, а ноќеска ќе прелета на оддалеченост од 14,5 милиони километри.


Апофис е долг отприлика 300 метри, масата му се проценува на 27 милиони тони, а кога бил откриен било констатирано дека постои голема можност да удри во Земјата во 2036 година.


Таа можност подоцна е отфрлена, по деталните пресметки за неговото движење. И покрај тоа, научниците сè уште внимателно го следат бидејќи „е многу важно да дознаат што повеќе за објектот кога ќе се приближи доволно за физички опсервации", порачуваат од НАСА.


За февруари се предвидени дополнителни набљудувања кои ќе овозможат увид во уште некои детали за орбитата на Апофис.


Кога сепак би удрил во Земјата, овој астероид би предизвикал удар од 141 мегатон што е речиси трипати повеќе од ударот на најголемата нуклеарна бомба било кога тестирана.

Copyright 2012 makfax Сите права се задржани. Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Мakfax.

09/01/2013 11:58
Македонија
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mkLisica.mk
Свет
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mkLisica.mk
ФОТО ВЕСТ
Забава
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mk Интервју Билјана за Лисица: Горда сум што го развиорив македонското и велешкото знаме во Кина
Шкортова: Наскоро патувам за Турција, како член на жири комисијата на изборот за Мис модел на Турција за Мис модел на светот.
Lisica.mk Од наш агол Македонско лице на хрватските модни писти
Јашар Јашари, познат како Јаши, е баран модел на хрватските модни писти.
Колумна Колумна
Лавиринт на ТРАНЗИЦИЈАТА Први, втори, трети сите итаат некаде... Кој по погрешниот кој по вистинскиот пат.
Новата 2013 година ќе биде?

подобра од 2012

полоша од 2012

незнам

иста како и 2012

slika
Lisica.mk
Контакт | Импресум | Маркетинг
Copyright © 2008 Lisica.mk [0.01][43]