Се запалија коледарските огнови

Традицијата продолжува. Вечерва повторно  горат коледарските огнови.  Се пеат мрсни песни, се пие топла ракија и вино, ќе се заврти и македонското оро.  Ваквите обичаи се практикуваат во секое велешко маало.

И годинава во Велес нема организиран дочек на коледе. Но затоа ЈКП Дервен одлучи на секоја Урбана заедница да и донира огревно дрво. На овој начин велат од Дервен учествуваат во продолжување на коледарската традиција која ја има градот но и во зачувување на македонските празнични обичаи.

Огнот ќе гори до раните утрински часови кога постарите ќе заминат дома, а нив ќе ги заменат децата „коледарчиња" кои ќе пеат песни по домовите, а како награда за трудот ќе добијат дарови,ореви,костени јаболка и колачиња.

По завршување на Коледе граѓаните започнуваат да се подготвуваат за Бадник.

05/01/2013 17:12
Македонија
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mkLisica.mk
Свет
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mkLisica.mk
ФОТО ВЕСТ
Забава
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mk Интервју Билјана за Лисица: Горда сум што го развиорив македонското и велешкото знаме во Кина
Шкортова: Наскоро патувам за Турција, како член на жири комисијата на изборот за Мис модел на Турција за Мис модел на светот.
Lisica.mk Од наш агол Македонско лице на хрватските модни писти
Јашар Јашари, познат како Јаши, е баран модел на хрватските модни писти.
Колумна Колумна
Лавиринт на ТРАНЗИЦИЈАТА Први, втори, трети сите итаат некаде... Кој по погрешниот кој по вистинскиот пат.
Новата 2013 година ќе биде?

подобра од 2012

полоша од 2012

незнам

иста како и 2012

slika
Lisica.mk
Контакт | Импресум | Маркетинг
Copyright © 2008 Lisica.mk [0.04][18]