Есма и Лозано ќе ја претставуваат Македонија на Евросонг

Оваа година Македонија на Евровизија ќе ја претставуваат Есма Реџепова Теодосиевска и Влатко Лозановски-Лозано, одлучи македонската радиотелевизија.

„Со овој необичен спој на искуство и младост, МРТ верува дека ќе ја постигне единствената посакувана цел - достојно претставување на Македонија пред европската и светска културна јавност", се вели во соопштението од МРТ.

Македонската Радио Телевизија смета дека овој тандем, во комбинација со совршената композиција која треба да се добие по пат на нарачка од неколкумина етаблирани македонски композитори, како и интерниот избор на една од нив, ќе се добие комплетен производ.

Официјалното претставување на композицијата со која Македонија ќе се натпреварува во Малме, ќе биде кон крајот на февруари 2013 во студиото 3 на МРТ. 

Copyright 2012 makfax Сите права се задржани. Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Мakfax.

29/12/2012 13:33
Македонија
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mkLisica.mk
Свет
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mkLisica.mk
ФОТО ВЕСТ
Забава
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mk Интервју Билјана за Лисица: Горда сум што го развиорив македонското и велешкото знаме во Кина
Шкортова: Наскоро патувам за Турција, како член на жири комисијата на изборот за Мис модел на Турција за Мис модел на светот.
Lisica.mk Од наш агол Македонско лице на хрватските модни писти
Јашар Јашари, познат како Јаши, е баран модел на хрватските модни писти.
Колумна Колумна
Лавиринт на ТРАНЗИЦИЈАТА Први, втори, трети сите итаат некаде... Кој по погрешниот кој по вистинскиот пат.
Новата 2013 година ќе биде?

подобра од 2012

полоша од 2012

незнам

иста како и 2012

slika
Lisica.mk
Контакт | Импресум | Маркетинг
Copyright © 2008 Lisica.mk [0.02][75]