Францускиот Дедо Мраз ограбен ноќта кон Бадник

Неидентификувани засега вандали провалиле во на фармата на Пер Ноел, францускиот Дедо Мраз, и скршеле дрвја, украле пари и слатки, јавуваат француските медиуми.

Според жандармерија, инцидентот се случил ноќта кон понеделникот во гратчето Крузеј во департманот Горна Савоја, каде што  се наоѓа „штабот" на главната француска божикна персонификација. Натрапниците скршиле неколку дрвја, ги скршиле влезните порти на трите објекта кои го сочинуваат имотот, и украле пари во засега неутврден износ. Тие, исто така, однеле со себе и многу слатки и поголеми количества од познатиот чоколаден крем Nutella.

Според привичните процени на истрагата, направена е штета од околу 10 илјади евра.

Во меѓувреме, својата работа имотот на Пер Ноел нема да ја прекине, во понеделник христијаните од римокатоличка вероисповед го прославуваат Бадник, а во вторник Божик.

Локалните медиуми забележуваат дека последните неколку години имотот на францускиот Дедо Мраз е цел на крадци.


Copyright 2012 Makfax. Сите права се задржани. Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Makfax.

25/12/2012 09:46
Македонија
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mkLisica.mk
Свет
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mkLisica.mk
ФОТО ВЕСТ
Забава
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mk
Lisica.mk Интервју Билјана за Лисица: Горда сум што го развиорив македонското и велешкото знаме во Кина
Шкортова: Наскоро патувам за Турција, како член на жири комисијата на изборот за Мис модел на Турција за Мис модел на светот.
Lisica.mk Од наш агол Македонско лице на хрватските модни писти
Јашар Јашари, познат како Јаши, е баран модел на хрватските модни писти.
Колумна Колумна
Лавиринт на ТРАНЗИЦИЈАТА Први, втори, трети сите итаат некаде... Кој по погрешниот кој по вистинскиот пат.
Новата 2013 година ќе биде?

подобра од 2012

полоша од 2012

незнам

иста како и 2012

slika
Lisica.mk
Контакт | Импресум | Маркетинг
Copyright © 2008 Lisica.mk [0.02][62]