Идната недела ќе се знаат имињата на музичарите кои ќе бидат дел од 11от Фестивал на виното и питата ,,Велешка питијада,,

Привршуваат подготовките за годинешниот Фестивал на виното и питата, Велешка питијада. До крајот на...

Импакт, по четврти пат во Велес

Утре започнува четвртото издание на Меѓународниот фестивал на изведбени уметности „Импакт“. Љубителите на овој вид...

Се ,,крчка,, стратегијата за економски развој на Велес и општините од Вардарскиот плански регион

Општина Велес прави план за развој на економијата во следните пет години. Создавање на нови...

Учениците од Превалец се вратија во училишните клупи

По четири дена отсуство, учениците од населбата Превалец се вратија во училишните клупи. Наставата денеска...

Идната недела ќе се знаат имињата на музичарите кои ќе бидат дел од 11от Фестивал на виното и питата ,,Велешка питијада,,

Импакт, по четврти пат во Велес

Се ,,крчка,, стратегијата за економски развој на Велес и општините од Вардарскиот плански регион

Учениците од Превалец се вратија во училишните клупи

Најнови

Идната недела ќе се знаат имињата на музичарите кои ќе бидат дел од 11от Фестивал на виното и питата ,,Велешка питијада,,

Идната недела ќе се знаат имињата на музичарите кои  ќе бидат дел од 11от Фестивал на виното и питата ,,Велешка питијада,,

Привршуваат подготовките за годинешниот Фестивал на виното и питата, Велешка питијада. До крајот на оваа недела, ќе се ставеле потписите на договорите со музичките звезди кои ќе...

Египет ќе увезе оружје од Русија во вредност од 3,5 милијарди долари

Египет ќе увезе оружје од Русија во вредност од 3,5 милијарди долари

Русија и Египет постигнаа прелиминарен договор за испорака на руско оружје на Каиро во вредност од 3,5 милијарди американски долари, информираше во среда руската новинска агенција Интерфакс, повикувајќи се на...

Велес

Симонови по синоќешниот хуманитарен концер,  собраа само дел од потребните  пари за лекување на Валентина

Симонови по синоќешниот хуманитарен концер, собраа само дел од потребните пари за лекување на Валентина

Семејството Симонови не ги собра потребните 3000 евра на хуманитарниот...

Чадиев: Се продлабочува соработката помеѓу Велес, Силистра и Слобозија

Чадиев: Се продлабочува соработката помеѓу Велес, Силистра и Слобозија

Делегација на Општина Велес, предводена од Градоначалникот Славчо Чадиев викендов...

Избори 2014

ЦО на СДСМ потврди да се вратат мандатите

ЦО на СДСМ потврди да се вратат мандатите

Централниот одбор (ЦО) на СДСМ во средата доцна вечерта донел...

Груевски: Одлуката на СДСМ е штетна

Груевски: Одлуката на СДСМ е штетна

Одлуката на Социјалдеморкатскиот сојуз (СДСМ) да ги врати пратеничките мандати...

ДУИ се сигурни дека ќе влезат во новиот владин состав

ДУИ се сигурни дека ќе влезат во новиот владин состав

Портпаролот на Демократската унија за интеграција Бујар Османи истакна дека...

Регион

Реакција од Општина Чашка: Преземени се сите мерки за санација на штетите

Реакција од Општина Чашка: Преземени се сите мерки за санација на штетите

Генералниот секретар на СДСМ, Оливер Спасовски и пратеникот Марјанчо Николов...

По вчерашните врнежи од дожд, оштетен е мостот  кај село Голозинци

По вчерашните врнежи од дожд, оштетен е мостот кај село Голозинци

Вчерашното невреме проследено со поројни врнежи од дожд повторно направи...

Мелница под вода

Мелница под вода

Силно невреме вчера попладне го зафати селото Мелница. Според информациите...

Македонија

Доделена наградата „Браво сине!“ во вредност од 200.000 денари за најдобар дизајн

Доделена наградата „Браво сине!“ во вредност од 200.000 денари за најдобар дизајн

Големото „Браво сине!“ и наградата од 200.000 денари за најдобро...

Тешка сообраќајка на патот Штип-Кочани, еден загинат

Тешка сообраќајка на патот Штип-Кочани, еден загинат

Педесет и едногодишен штипјанец загина во среда наутро во тешка...

Турските компании ќе продолжат со своите инвестиции во Македонија

Турските компании ќе продолжат со своите инвестиции во Македонија

Премиерот Никола Груевски и членовите на владината делегација во средата...

Свет

Египет ќе увезе оружје од Русија во вредност од 3,5 милијарди долари

Египет ќе увезе оружје од Русија во вредност од 3,5 милијарди долари

Русија и Египет постигнаа прелиминарен договор за испорака на руско...

Рекорден број милијардери, поседуваат 7.300 милијарди долари

Рекорден број милијардери, поседуваат 7.300 милијарди долари

Во последната година бројот на милијардерите во светот се зголемил...

 Ангела Меркел доби награда за мир

Ангела Меркел доби награда за мир

Германската канцеларка Ангела Меркел ја доби јужнокорејската награда а мир,...

Забава

Kолку би добил ако рамномерно се поделат сите пари на светот

Kолку би добил ако рамномерно се поделат сите пари на светот

Kога ќе се прашаме колку пари циркулираат низ целиот свет...

Над 50 видови пиво, гурманска храна и одлична музика- денеска започнува Пиволенд

Над 50 видови пиво, гурманска храна и одлична музика- денеска започнува Пиволенд

Над 50 видови на пиво, гурманска вкусна храна и одлична...

Папата има над 15 милиони следбеници на „Твитер“

Папата има над 15 милиони следбеници на „Твитер“

Папата Франциско, кој ја заврши посетата на Јужна Кореја, го...

Спорт

 Луис Енрике: Реал нека ги загуби сите натпревари

Луис Енрике: Реал нека ги загуби сите натпревари

Тренерот на Барселона, Луис Енрике посакал големиот ривал Реал да...

ФИА ги забрани кодираните пораки

ФИА ги забрани кодираните пораки

Меѓународната атомобилистичка федерација (ФИА) ја ограничи радио комуникацијата на возачите...

Ван Бастен го демантира клубот, поднесе оставка на функцијата

Ван Бастен го демантира клубот, поднесе оставка на функцијата

Ван Бастен по медицински прегледи добил дозвола од лекарите да...

Технологија

Децата не ви одговараат на телефон? Оваа апликација е совршена за вас

Децата не ви одговараат на телефон? Оваа апликација е совршена за вас

Оваа апликација е совршена за родителите кои тешко си ги...

 Twitter со силен раст на бројот на корисници и на приходите

Twitter со силен раст на бројот на корисници и на приходите

Twitter забележа силен раст на приходите и на бројот на...

Интелегентна шофершајбна

Интелегентна шофершајбна

Британскиот производител на автомобили “Јагуар”, познат по своите луксузни и...

Light rain shower

17°C

Велес

Light rain shower
Влажност: 88%
Ветер: N брзина 3.22 km/h
Петок
Попладне пороен дожд
17°C / 22°C
Сабота
Попладне пороен дожд
15°C / 24°C
Недела
Mostly sunny
14°C / 26°C
Понеделник
Sunny
12°C / 27°C

grom


grom
Многу врева за ништо
Регата 2014
Kurs za spasiteli

Пресс полиција
gemidzii
Прес Чадиев
Ivankovci pat

Ads2

Ads3

Интервју

,,Џез,, на Александар Сашко Кукулев награден во Босна и Херцеговина

,,Џез,, на Александар Сашко Кукулев награден во Босна и Херцеговина

Поетското првенче на Александар Сашко Кукулев едноставно наречено ,,Џез,, неодамна се здоби со признание на литературниот натпревар ,,Силата на зборот,,, во организација на Друштвото на писателите од Приједор Босна и...

Ads5

Ads4

Ads6

Колумна

ВЕЛЕС НА СТАРИТЕ ПАТЕКИ

ВЕЛЕС НА СТАРИТЕ ПАТЕКИ

Првото средно училиште, првото црковно народно училиште, првиот театар, првиот драмски писател, првата жена-актер, првиот меѓу великаните македонски поети, првите модерни херои-саможртви, првиот весник на македонски литературен јазик, првите чети...

Ви се допаѓа ли пролетното разубавување на Велес

Да - 52.2%
Не е лошо - 9.5%
Не - 19.3%
Не сум приметил - 19%

Вкупен број гласови: 295

Најнови Вести

Египет ќе увезе оружје од Русија во вредност од 3,5 милијарди долари

Египет ќе увезе оружје од Русија во вредност од 3,5 милијарди долари

Русија и Египет постигнаа прелиминарен договор за испорака на руско...

Технологија Вести

„Анонимни“ ја  хакираа  www.vmro- dpmne.org.mk

„Анонимни“ ја хакираа www.vmro- dpmne.org.mk

На неколку часа пред официјалниот почеток на изборната кампања за Локалните избори, хакирана е официјалната страна на...

Спорт Вести

„ФИС Сноуборд Куп 2014“, викендов на Попова Шапка

„ФИС Сноуборд Куп 2014“, викендов на Попова Шапка

На Попова Шапка, претстојниот викенд, ќе се одржи „ФИС Сноуборд Куп 2014“, на кој, според организаторот, ќе настапат 40 натпреварувачи...

Забава Вести

„Фабула раса“ гостува на „Охридско лето“

„Фабула раса“ гостува на „Охридско лето“

Групата од Унгарија „Фабула раса“ вечерва ќе гостува на „Охридско лето“ која ќе изведе концерт на платото пред Универзалната сала,дознава...

Свет Вести

„УДАР“:Украина да ги прекине сите врски со Русија

„УДАР“:Украина да ги прекине сите врски со Русија

Партијата на лидерот на опозицијата и поранешен боксер, Виталиј Кличко, во вторникот го повикала Киев да ги прекине сите дипломатски...