Чекор поблиску до отворање на најголемата индустриска зона во велешко

Се изработува техничка документација за новата индустриска зона во близина на село Мамутчево. Проектот го...

На ракомет цело првенство за 300 денари. ГРК Борец пушти во продажба сезонски билети

По теркот на големите европски екипи и Градскиот ракометен клуб Борец пушти во предпродажба сезонски...

Лисица.мк на гости кај ,,Папрадишките мајстори“ ( ФОТО ВЕСТ)

Лисица.мк, ѕирна во Кучите на уметноста. Таму творат дваесетината уметници, учесницит на 12-та по ред...

Во сабота пливачки маратон на езеро Младост

На третиот пливачки маратон кој викендов ќе се одржи на езерото Младост ќе учествуваат 47...

Чекор поблиску до отворање на најголемата индустриска зона во велешко

На ракомет цело првенство за 300 денари. ГРК Борец пушти во продажба сезонски билети

Лисица.мк на гости кај ,,Папрадишките мајстори“ ( ФОТО ВЕСТ)

Во сабота пливачки маратон на езеро Младост

Најнови

Чекор поблиску до отворање на најголемата индустриска зона во велешко

Чекор поблиску до отворање на најголемата индустриска зона во велешко

Се изработува техничка документација за новата индустриска зона во близина на село Мамутчево. Проектот го имплементира Центарот за развој на Вардарскиот плански регион.

На ракомет цело првенство за 300 денари. ГРК Борец пушти во продажба сезонски билети

На ракомет цело првенство за 300 денари. ГРК Борец пушти во продажба сезонски билети

По теркот на големите европски екипи и Градскиот ракометен клуб Борец пушти во предпродажба сезонски билети. Заинтесираните љубители на спортот можат да аплицираат до шести септември за билети со кои...

Велес

Асфалтирана улицата Невена Ѓорѓиева – Дуња. Уреден и нов паркинг на 30 возила

Асфалтирана улицата Невена Ѓорѓиева – Дуња. Уреден и нов паркинг на 30 возила

Локалната самоуправа продолжува со градежните активности во Велес. Се работи...

Од први септември картонскиот отпад ќе се собира одделно. Проектот започнува со трговските објкети по главните улици

Од први септември картонскиот отпад ќе се собира одделно. Проектот започнува со трговските објкети по главните улици

Јавното комунално претпријатие Дервен и општина Велес започнуваат проект со...

Во живо: Грмежи во Македонија

Во живо: Грмежи во Македонија

Во моментов најмногу грмежи има во делот меѓу Скопје и...

Избори 2014

ЦО на СДСМ потврди да се вратат мандатите

ЦО на СДСМ потврди да се вратат мандатите

Централниот одбор (ЦО) на СДСМ во средата доцна вечерта донел...

Груевски: Одлуката на СДСМ е штетна

Груевски: Одлуката на СДСМ е штетна

Одлуката на Социјалдеморкатскиот сојуз (СДСМ) да ги врати пратеничките мандати...

ДУИ се сигурни дека ќе влезат во новиот владин состав

ДУИ се сигурни дека ќе влезат во новиот владин состав

Портпаролот на Демократската унија за интеграција Бујар Османи истакна дека...

Регион

Шпоретите на дрва заменети со парно греење. Нов систем за затоплување во ООУ „Лирија“ во Горно Јаболчиште

Шпоретите на дрва заменети со парно греење. Нов систем за затоплување во ООУ „Лирија“ во Горно Јаболчиште

Старите шпорети на дрва во основнто улилиште „Лирија“ во Горно...

Жител на с.Мелница силувал малолетно дете

Жител на с.Мелница силувал малолетно дете

19 годишен жител на село Мелница, општина Чашка е осомничен...

Македонија

Груевски на Фејсбук: Инвестицијата на „Сардич МЦ“ за изградба на рударскиот комплекс отвора нови 250 работни места

Груевски на Фејсбук: Инвестицијата на „Сардич МЦ“ за изградба на рударскиот комплекс отвора нови 250 работни места

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на социјалната мрежа Фејсбук објави...

Димитриев-Коцијас: Пронаоѓање на сфери и области кои ќе придонесат за зближување на Македонија и Грција

Димитриев-Коцијас: Пронаоѓање на сфери и области кои ќе придонесат за зближување на Македонија и Грција

Претседателот на Владата на Република Македонија, Емил Димитриев во четвртокот...

Во јуни 68,1 %, домашна струја

Во јуни 68,1 %, домашна струја

Во Македонија во јуни годинава вкупно се потрошени 537.426...

Свет

Во земјотресот во Италија 247 загинати, премиерот Ренци најави вонредна состојба

Во земјотресот во Италија 247 загинати, премиерот Ренци најави вонредна состојба

Во земјотресот, што вчера ја потресе централна Италија, досега загинаа...

Асанж: Ќе објавам документи кои ќе ги сменат изборите во САД

Асанж: Ќе објавам документи кои ќе ги сменат изборите во САД

Основачот на Викиликс Џулијан Асанж денеска предупреди дека во својата...

Експлозија во дворот на Радио-телевизија Косово

Експлозија во дворот на Радио-телевизија Косово

Силна експлозија, во понеделникот вечерта околу 22 часот, одекнала во...

Забава

Гитаристот и пејачот на Лед цепелин се бранеа на суд за плагијат

Гитаристот и пејачот на Лед цепелин се бранеа на суд за плагијат

Гитаристот и пејачот на легендарната рок група лед цепелин, во...

Кафето не предизвикува рак, само ако се пие многу жешко

Кафето не предизвикува рак, само ако се пие многу жешко

Нема доволни докази дека пиењето кафе предизвикува рак, објави агенцијата...

Главоногите уживаат во глобалното затоплување

Главоногите уживаат во глобалното затоплување

Главоногите организми, судејќи според сé, уживаат во глобалното затоплување, бидејќи...

Спорт

Започна турнирот во одбојка на песок. Први на терен аматерите

Започна турнирот во одбојка на песок. Први на терен аматерите

Од денеска во Велес се игра одбојка на песок. Овогодинешното...

Во сабота трет велешки пливачки маратон

Во сабота трет велешки пливачки маратон

Речиси се е подготвено за одржување на третиот велешки пливачки...

ГРК Борец се засили на голманската позиција. Нов член на екипата е Бојан Блажевски кој дојде од Металург 2

ГРК Борец се засили на голманската позиција. Нов член на екипата е Бојан Блажевски кој дојде од Металург 2

Најавите на веб-порталот Lisica.mk се покажаа како точни. Градскиот ракометен...

Технологија

Претставен Microsoft Lumia 650

Претставен Microsoft Lumia 650

Microsoft во вторникот го претстави најновиот смартфон Lumia 650, ...

Нетфликс ќе биде достапен во 130 нови земји, меѓу кои и Македонија

Нетфликс ќе биде достапен во 130 нови земји, меѓу кои и Македонија

Популарната интернет ТВ мрежа Нетфликс во средата соопшти дека ќе...

 SONY го проширува асортиманот на компактни фотоапарати со сензор за целосна слика со ултра сензитивниот А7S II

SONY го проширува асортиманот на компактни фотоапарати со сензор за целосна слика со ултра сензитивниот А7S II

p Нудејќи исклучително висока чувствителност, широк динамички ISOопсеги стабилизација со...

Грешка
  • Cannot retrive forecast data in module "mod_sp_weather".

Ads5

Ads3

Интервју

Груевски: Довербата во народот ќе значи нова голема победа на ВМРО ДПМНЕ

Груевски: Довербата во народот ќе значи нова голема победа на ВМРО ДПМНЕ

Премиерот Никола Груевски во ексклузивно интервју за Нетпрес, говори за приоритетите во следниот период. Тој истакнува задоволство од потпишаниот договор со кој се реши политичката криза. Граѓаните треба да очекуваат...

Ads4

Ads6

Колумна

Колумна на Илија Димовски: Сите порази им се заработени

Колумна на Илија Димовски: Сите порази им се заработени

Во Македонија изборите се проблематизираат од една и единствена причина, а тоа е големата разлика во рејтинзите која помеѓу себе ја имаат двете најголеми политички партии. Нема друга причина. Ниту...

Ви се допаѓа ли пролетното разубавување на Велес

Да - 52.2%
Не е лошо - 9.5%
Не - 19.3%
Не сум приметил - 19%

Вкупен број гласови: 295

Најнови Вести

Чекор поблиску до отворање на најголемата индустриска зона во велешко

Чекор поблиску до отворање на најголемата индустриска зона во велешко

Се изработува техничка документација за новата индустриска зона во близина...

На ракомет цело првенство за 300 денари. ГРК Борец пушти во продажба сезонски билети

На ракомет цело првенство за 300 денари. ГРК Борец пушти во продажба сезонски билети

По теркот на големите европски екипи и Градскиот ракометен клуб...

Технологија Вести

„Анонимни“ ја  хакираа  www.vmro- dpmne.org.mk

„Анонимни“ ја хакираа www.vmro- dpmne.org.mk

На неколку часа пред официјалниот почеток на изборната кампања за Локалните избори, хакирана е официјалната страна на...

Спорт Вести

„Шверцерите“ од Скопје го предизвикале инцидентот со знамето на стадионот во Белград?

„Шверцерите“ од Скопје го предизвикале инцидентот со знамето на стадионот во Белград?

Албанските медиуми емитуваат информација дека знамето кое се вееше над стадионот во Белград за време на квалификацискиот фудбалски натпревар помеѓу...

Забава Вести

„Фифти цент“ вложува повеќе од милион долари во победа на Мејведер

„Фифти цент“ вложува повеќе од милион долари во победа на Мејведер

„Големата борба“ како што многумина го нарекоа мечот меѓу Флојд Мејведер јуниот и Мани Пакиао заслужено привлeче големо внимание на...

Свет Вести

„Унгарија кон бегалците се однесува како кон Евреите“

„Унгарија кон бегалците се однесува како кон Евреите“

Односот кон бегалците - муслимани во Унгарија е многу сличен на однесувањето на властите во оваа земја, кон Евреите во...